Jeżeli Twoja rodzina znajduje się aktualnie w kryzysowej sytuacji (śmierć bliskich, choroba, rozwód) lub po prostu zmaga się z trudnościami w komunikacji, jest w konflikcie lub nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji to prawdopodobne forma terapii rodzin jest czymś, co może pomóc rozwiązać Twoje problemy. To również dobry wybór w przypadku, gdy jeden z członków rodziny jest chory (anoreksja, bulimia, depresja, nerwica) i owa trudność zakłóca funkcjonowanie całej rodziny.
Terapia rodzin jest formą terapii, w której udział bierze najczęściej cała rodzina. Wynika to z założenia, iż rodzina tworzy pewien system, w którym poszczególni członkowie pozostają ze sobą we wzajemnych relacjach i wzajemnie na siebie oddziałują. Problemy jednego z domowników wpływają na cały system rodzinny, ale i system rodzinny wpływa na powstawanie zaburzenia.
Terapia rodzinna jest rozmową rodziny z terapeutą lub terapeutami, o ważnych dla niej sprawach. Zazwyczaj odbywa się podczas cyklu spotkań. Tematami rozmów są kłopoty we wzajemnych relacjach, trudne sytuacje w rodzinie, z którymi borykają się jej członkowie, a które mają wpływ na to jak funkcjonują ze sobą i jak się ze sobą czują. Czasami celem tych rozmów jest to, żeby zrozumieć co się dzieje w rodzinie (czemu jest tak trudno) i znaleźć satysfakcjonujące sposoby radzenia sobie z problemami. Dla rodziców jest to dobry sposób na poprawę kontaktu ze swoimi dziećmi, poszukaniu lepszych rozwiązań kłopotów wychowawczych, a dla dzieci pomoc w zrozumieniu intencji zachowań rodziców. W rozmowach może uczestniczyć cała rodzina, gdyż ważna jest perspektywa każdego z jej członków lub innych osób zainteresowanych pomocą. Spotkania trwają 100 minut i odbywają się raz na 2-3 tygodnie.
Terapia służy:
Poczuj ulgę i nadzieję płynącą z rodzinnych zajęć terapeutycznych – zarówno osobiście jak i obserwując zmiany u bliskich Ci osób.